Członkostwo w UE a zmiana konstytucji rp z 1997 – prawo unijne jako stymulator zmian
##plugins.themes.bootstrap3.article.main##
Abstract
W artykule są omawiane problemy, związane z dostosowaniem Konstytucji RP z 1997 r. do wymogów nowej sytuacji politycznej po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej. Autorzy zauważają, że Konstytucja używając w art. 91 ust. 3 formuły o bezpośrednim stosowaniu prawa stanowionego przez organy prawodawcze tej organizacji międzynarodowej nie określa bliżej, co należy pod nią rozumieć. Zdaniem autorów, dotychczasowa praktyka implementacyjna polegająca na wydawaniu aktów prawa wewnętrznego powtarzających w istocie akty prawa unijnego nie jest racjonalna i do Konstytucji powinna zostać wprowadzona norma inaczej regulująca to zagadnienie. W artykule zwraca się też uwagę na niektóre problemy szczegółowe wymagające zmiany Konstytucji – do najważniejszych problemów autorzy zaliczają konieczność implementacji decyzji ramowej z 13 czerwca 2002 r. o Europejskim Nakazie Aresztowania oraz procedurę notyfikacyjną.
##plugins.themes.bootstrap3.article.details##
Section
Articles
Authors contributing to Jurisprudence agree to publish their articles under a Creative Commons Attribution-NoDerivatives 4.0 International Public (CC BY-NC-ND) License, allowing third parties to share their work (copy, distribute, transmit) and to adapt it, under the condition that the authors are given credit, and that in the event of reuse or distribution, the terms of this licence are made clear.
Authors retain copyright of their work, with first publication rights granted to the Association for Learning Technology.
Please see Copyright and Licence Agreement for further details.
Authors retain copyright of their work, with first publication rights granted to the Association for Learning Technology.
Please see Copyright and Licence Agreement for further details.