plugins.themes.bootstrap3.article.main6767aaefeed74

Santrauka

Nukentėjusiojo nuo nusikalstamos veikos teisių apsauga iki baudžiamojo proceso pradėjimo šiuo metu yra grindžiama Lietuvos Respublikos įstatymu “Dėl pagalbos nuo nusikalstamos veikos nukentėjusiems asmenims”. Minėtame įstatyme įtvirtinta nuostata, kad nukentėjusiems asmenims nuo nusikalstamos veikos pagalbą suteikia akredituotos pagalbos tarnybos (Lietuvos Respublikos pagalbos nuo nusikalstamos veikos nukentėjusiems asmenims įstatymas, 2021). Pastebėtina, kad 2023 metais Lietuvoje tokiomis akredituotomis tarnybomis tapo 25 organizacijos.
2022 - 2023 m. buvo atliktas empirinis tyrimas kurio tikslas buvo nustatyti ar asmenims, kurie kreipiasi į policiją pranešdami apie galimą nusikalstamą veiką jų atžvilgiu yra sudaromos sąlygos naudotis Lietuvos Respublikos Pagalbos nuo nusikalstamos veikos nukentėjusiems asmenims įstatyme įtvirtintomis garantijomis. Šio empirinio tyrimo metu, taikant apklausos metodą, garantuojant respondentams anonimiškumą, buvo surinkta informacija iš 16 asmenų nukentėjusiųjų nuo nusikalstamų veikų, kurie kreipėsi į nusikalstamos veikos nukentėjusiems asmenims tarnybas ieškodami pagalbos. Atlikta asmenų nukentėjusiųjų nuo nusikalstamų veikų anoniminė apklausa leido įvertinti Lietuvos Respublikos įstatymo „Dėl pagalbos nuo nusikalstamos veikos nukentėjusiems asmenims“ efektyvumą ir akredituotų tarnybų teikiamų paslaugų prieinamumą. Buvo nustatyta, kad Lietuvos Respublikos pagalbos nuo nusikalstamos veikos nukentėjusiems asmenims įstatymo 3 str. įtvirtinti pagalbos teikimo principų ir nukentėjusiųjų asmenų teisių, numatytų minėto įstatymo 4 str. realizavimas praktinėje pagalbos nuo nusikalstamos veikos nukentėjusiems asmenims tarnybų veikloje (toliau – akredituota tarnyba) yra gana sudėtingas, o kartais net ir neįmanomas.
Vienas svarbiausių probleminių klausimų yra teisinės konsultacijos dėl policijos (ikiteisminio tyrimo įstaigos) atsisakymo pradėti ikiteisminį tyrimą suteikimo terminai. Ši konsultacija turi būti suteikta per 7 dienas, nes toks apskundimo terminas įtvirtintas Lietuvos Respublikos baudžiamojo proceso kodekso 168 str. (Lietuvos Respublikos baudžiamojo proceso kodekso patvirtinimo, įsigaliojimo ir įgyvendinimo įstatymas. Baudžiamojo proceso kodeksas, 2002). Remiantis atlikto tyrimo duomenimis, operatyviai sureaguoti į tokį trumpą įstatymo nustatytą terminą (pateikti teisininko kvalifikuotą konsultaciją) pagal anoniminius apklausos duomenis, galėjo tik dvi iš dvidešimt penkių akredituotų tarnybų.
Gauti tyrimo metu duomenys leidžia teigti, kad 2021 m. priimtas įstatymas sudarė galimybę asmenims nukentėjusiems nuo nusikalstamos veikos pasinaudoti tam tikro pobūdžio paslaugomis. Tuo pačiu tai parodė, kad tiek psichologinės pagalbos, tiek teisinės nemokamos paslaugos prieinamumas vis dar yra nepakankamas.

plugins.themes.bootstrap3.article.details6767aaeff2a3b

Skyrius
Articles