KONSTITUCINIŲ ŽMOGAUS TEISIŲ IR LAISVIŲ RIBOJIMAS SIEKIANT APSAUGOTI ŽMOGAUS IR VISUOMENĖS SVEIKATĄ
plugins.themes.bootstrap3.article.main676c30c722971
Santrauka
Šiame straipsnyje nagrinėjama, kaip Lietuvos Respublikos Konstitucinio Teismo formuluojamoje oficialiojoje konstitucinėje doktrinoje kito žmogaus ir visuomenės sveikatos, kaip konstitucinės vertybės, vaidmuo, kai valstybėje dėl koronaviruso infekcijos (COVID-19 ligos) plitimo susidarė ypatinga situacija, dėl kurios kilo grėsmė žmonių sveikatai ir gyvybei, kitoms konstitucinėms vertybėms. Šis straipsnis susideda iš dviejų dalių: pirmoje dalyje nagrinėjama su žmogaus ir visuomenės sveikatos apsauga susijusi oficialioji konstitucinė doktrina, suformuluota iki valstybėje susidarant minėtai ypatingai situacijai, o antroje dalyje analizuojama valstybėje susidariusios minėtos ypatingos situacijos kontekste suformuluota atitinkama oficialioji konstitucinė doktrina.
Pirmoje straipsnio dalyje pažymima, kad tiek eksplicitinių (tiesiogiai joje nurodytų), tiek implicitinių (iš visuminio teisinio reguliavimo išplaukiančių) konstitucinių nuostatų, įvairiais aspektais susijusių su žmogaus sveikatos apsauga, sampratą plėtoja Konstitucinis Teismas. Atlikus oficialiosios konstitucinės doktrinos, Konstitucinio Teismo suformuluotos iki valstybėje susidarant minėtai ypatingai situacijai, analizę, daroma išvada, kad žmogaus ir visuomenės sveikatos, kaip konstitucinės vertybės, vaidmuo konstitucinėje jurisprudencijoje buvo reikšmingas ir iki jai susidarant. Šis vaidmuo atsispindėjo ir apibrėžiant žmogaus ir visuomenės sveikatos, kaip konstitucinės vertybės, santykį su kitomis konstitucinėmis vertybėmis. Tuo tarpu oficialiosios konstitucinės doktrinos raida valstybėje susidarius žmonių užkrečiamųjų ligų plitimo visuomenėje nulemtai ypatingai situacijai, dėl kurios kilo grėsmė žmonių sveikatai ir gyvybei, kitoms konstitucinėms vertybėms, sudaro prielaidas išvadai, kad, susidarius šiai situacijai, žmogaus ir visuomenės sveikatos, kaip vienos iš su žmogiškuoju orumu neatsiejamai susijusių konstitucinių vertybių, vaidmuo dar išaugo: šios valstybėje susidariusios ypatingos situacijos kontekste kalbant apie konstitucines žmogaus teises ir laisves pirmenybė teikiama būtent žmogaus ir visuomenės sveikatai bei jos apsaugai.
Atsižvelgiant į atliktą analizę, straipsnyje daroma išvada, kad žmogaus ir visuomenės sveikata konstitucinėje jurisprudencijoje buvo ir tebėra įvardijama kaip viena svarbiausių konstitucinių vertybių: ji visada buvo reikšminga konstitucinė vertybė, o jos apsauga atspindi bendrojo tautos gėrio įgyvendinimą. Šios konstitucinės vertybės vaidmeniui dar išaugus, kai valstybėje dėl koronaviruso infekcijos (COVID-19 ligos) plitimo susidarė ypatinga situacija, dėl kurios kilo grėsmė žmonių sveikatai ir gyvybei, kitoms konstitucinėms vertybėms, be kita ko, žmogaus ir visuomenės sveikatos apsaugos būtinybės nulemta oficialiosios konstitucinės doktrinos raida lėmė ir šiuo laikotarpiu nustatytų žmogaus teisių ribojimų ir draudimų suderinamumo su konstituciniais reikalavimais vertinimą.
plugins.themes.bootstrap3.article.details676c30c726d91
Authorship Responsibility and Authors' Statements
The authors must submit the Author's Guarantee Form, declaring that the article submitted to Public Security and Public Order is an original work and has neither been published nor is under consideration for publication elsewhere. More so, the work has been carried out by the authors and the article does not contravene any existing copyright or any other third party rights. The AUTHOR'S GUARANTEE FORM could be found HERE
Authors contributing to Public Security and Public Order agree to publish their articles allowing third parties to share their work (copy, distribute, transmit) and to adapt it with a condition of proper referencing; the authors contributing agree to transfer all copyright ownership of the manuscript to the Public Security and Public Order.