plugins.themes.bootstrap3.article.main6684feba33f01

Gediminas Bučiūnas https://orcid.org/0000-0002-1826-0527

Santrauka

Naujieji šio amžiaus iššūkiai: globalizacija, sparčiais tempais vykstanti Ketvirtoji pramonės revoliucija, arši ekonominė konkurencija perauganti į prekybos karus, organizuotas nusikalstamumas, korupcija, terorizmas, kibernetiniai nusikaltimai didina reikalavimus viešajam administravimui. Valdžios institucijoms
nuolat tenka spręsti vis sudėtingesnius ir didesnės apimties uždavinius siekiant institucijai iškeltų tikslų. Visa tai reikalauja daugialypės valstybės tarnautojų kompetencijos.

Viena iš sėkmingo valstybės valdymo sąlygų yra tą funkciją vykdančių pareigūnų, valstybės tarnautojų profesionalumas, patirtis, kompetencija, asmeninės ir dalykinės savybės. Kaip atrinkti tinkamiausią pareigūną, valstybės tarnautoją konkrečioms užduotis vykdyti? Su šiuo iššūkiu susiduria atranką vykdantys asmenys. Pvz., atrankos komisija sudaroma įstaigos vadovo įsakymu. Viešoje erdvėje kartas nuo karto pasirodo informacija apie viešumo, skaidrumo stoką vykdant atranką. Tai savo ruožtu įtakoja visuomenės pasitikėjimo laipsnį atskiromis valdžios, valdymo ir teisminėmis institucijomis, gali sudaryti palankias sąlygas teisiniam nihilizmui suviešėti. Tai tik viena netinkamai organizuotų ir atliktų atrankų į valstybės tarnybą pasekmė. Daug pavojingesnis ir ženkliai mažiau pastebimas reiškinys yra atrankoje dalyvavusių pretendentų virsmas iš “kūrėjų” į “griovėjus”.

Šio straipsnio autoriaus nuomone, tinkamas valstybės tarnybos funkcionavimas neatsiejamai yra susijęs su tinkamai organizuotu atrankos į valstybės tarnybą procesu. Šiame straipsnyje bus analizuojama atrankos organizavimas ir pretendentų vertinimas Lietuvos Respublikos prokuratūroje, siekiant identifikuoti tobulintinus elementus.

plugins.themes.bootstrap3.article.details6684feba35c5f

Skyrius
Articles