HUMAN DIGNITY AS THE BASIS OF HUMAN RIGHTS
##plugins.themes.bootstrap3.article.main##
Abstract
Straipsnyje teoriniu aspektu analizuojama, kaip suvokiama žmogaus orumo samprata jos santykyje su žmogaus garbe? Ar siejasi žmogaus poreikis į orumą su jo savigarbos apsauga? Tema apie žmogaus orumą, jo garbę, savigarbą iš etinės pusės kalbama nepakankamai, todėl temos naujumas grindžiamas poreikiu išsamiau aptarti žmogaus orumo kaip žmogaus teisių pagrindo etinį aspektą. Tyrimo objektas: žmogaus orumo kaip žmogaus teisių pagrindo etinis aspektas. Tyrimo tikslas: atskleisti žmogaus orumo kaip žmogaus teisių pagrindo etinį aspektą. Tyrimo uždaviniai: 1. Aptarti žmogaus orumo sampratą, parodant jos ryšį su garbės etine kategorija; 2. Įvertinti žmogaus poreikį į orumą kaip savigarbos apsaugą. Tyrimo metodai: mokslinės literatūros analizės metodas, teisės aktų analizės metodas, lyginamosios analizės metodas, apibendrinimas.
Moralės ištakos stebimos žmonių socialiniame gyvenime. Žmogus yra kartu ir individuali (atskira, nepakartojama(, ir visuomeninė būtybė (socialinio junginio narys). Toks žmogaus padėties dvilypumas sąlygoja moralės reikalingumą. Moralė bando suderinti asmeninius ir visuomeninus interesus. Tiek orumas, tiek garbė kyla iš to, kad žmonės yra socialinės būtybės, kurios gali gyventi tik žmonių bendruomenėje. Žmogaus noras būti pripažintam kitų veikia jį motyvuojančiai. Žmogaus pripažinimo poreikis įgyja dvi skirtingas formas: siekis savo vertės patvirtinimo ir siekis savo būties patvirtinimo. Tuomet, kai kalbama apie savivertę, atsiranda ir garbės etinė kategorija. O kalbant apie žmogaus būties pripažinimą, turima galvoje jo orumas kaip politinis ir teisinis pripažinimas.Pagarba žmogaus prigimtiniam orumui yra būtina sąlyga, kad žmogus gerbtų save ir galėtų šią savigarbą rodyti išoriniam pasauliui. Savigarba, kuri suprantama kaip orumas, galima pažeisti, ar net sunaikinti. Žmogaus orumas lemia žmogaus teises į sveikаtą, lаisvę, аsmens neliečiamybę, аpsaugą. Žmogaus orumаs yra universali teisė, kurią turi kiekvienаs žmogus nepriklausomаi nuo religijos, lyties, rasės, pilietybės, išsilavinimo, todėl žmogaus orumаs nėra individuаli žmogaus savybė.
##plugins.themes.bootstrap3.article.details##
Authorship Responsibility and Authors' Statements
The authors must submit the Author's Guarantee Form, declaring that the article submitted to Public Security and Public Order is an original work and has neither been published nor is under consideration for publication elsewhere. More so, the work has been carried out by the authors and the article does not contravene any existing copyright or any other third party rights. The AUTHOR'S GUARANTEE FORM could be found HERE
Authors contributing to Public Security and Public Order agree to publish their articles allowing third parties to share their work (copy, distribute, transmit) and to adapt it with a condition of proper referencing; the authors contributing agree to transfer all copyright ownership of the manuscript to the Public Security and Public Order.