plugins.themes.bootstrap3.article.main67510f26c5639

Tomas Žilinskas

Santrauka

Finansų įstaigų priežiūros veiksmingumas yra vienas svarbiausių veiksnių siekiant užtikrinti sėkmingą finansų sistemos ilgalaikį  funkcionavimą. Nuo priežiūros veiksmingumo priklauso finansų sistemos stabilumas ir finansų įstaigų veiklos efektyvumas, skatinantis šalies finansų rinkų plėtrą ir pritraukiantis į šalį kapitalo bei užsienio investicijų srautus. Dėl šios priežasties draudimo, bankų ir vertybinių popierių rinkų priežiūros efektyvumo ir veiksmingumo tobulinimo klausimai yra nuolatos aktualūs. Be to, jiems daro įtaką vykstantys socialiniai pokyčiai , kintanti pasaulinė ekonomika, didėjantis finansų konglomeratų skaičius, prižiūrimų finansų rinkų suartėjimas, priežiūros institucijų vykdomų funkcijų dubliavimas ir kt.
Lietuvos Respublikoje finansų rinkų priežiūrą atlieka 3 priežiūros institucijos: draudimo veiklos – Lietuvos Respublikos draudimo priežiūros komisija, bankų – Lietuvos bankas, vertybinių popierių rinkos – Lietuvos Respublikos vertybinių popierių komisija.
Pažymėtina, kad draudimo rinkos priežiūra iš esmės skiriasi nuo bankų ir vertybinių popierių rinkų priežiūros. Draudimo priežiūra siekiama prižiūrėti draudimo įmonių mokumą, t. y. draudimo įmonių sugebėjimą surinkus įmokas išmokėti draudimo išmokas. Palyginti su bankų ir vertybinių popierių rinkomis, rizika draudimo veiklos srities kinta labai nedaug.
Draudimo veiklą prižiūrinčios Lietuvos Respublikos draudimo priežiūros komisijos pagrindinis tikslas yra užtikrinti draudėjų, apdraustųjų, naudos gavėjų, nukentėjusių trečiųjų asmenų interesų ir teisių apsaugą bei pačios draudimo sistemos patikimumą, veiksmingumą, saugumą bei stabilumą.
Šiuo metu finansų priežiūros institucijų veiklos reglamentavimo pokyčiai daugiausia nukreipiami į tinkamo priežiūros institucijos administracinio organizacinio modelio paieškas. Vyrauja tendencija konsoliduoti finansų priežiūros institucijų veiklą, sukuriant bendrą visų finansų rinkų priežiūros sistemą, kurią vykdytų viena priežiūros institucija.
Lietuvos Respublikoje finansų rinkų priežiūros organizacinio modelio paieškos problematika taip pat yra aktuali , nes kaip ir kitose valstybėse nebėra griežtų bankų, vertybinių popierių ir draudimo rinkų ribų, jų rinkos yra susijusios. Pavyzdžiui, pensijų reformoje dalyvauja komercinių bankų dukterinės įmonės, finansų maklerio ir gyvybės draudimo įmonės; draudimo paslaugas teikia tiek draudimo įmonės, tiek komercinių bankų dukterinės
įmonės.
Šiame straipsnyje siekiama pateikti teisinį galimo finansų priežiūros institucijų konsolidavimo vertinimą ir aptarti šio proceso įtaką draudimo veiklos priežiūros teisiniam reguliavimui.

plugins.themes.bootstrap3.article.details67510f26c921d

Skyrius
Mokslo straipsnis