plugins.themes.bootstrap3.article.main6649d88a308a6

Laura Ustinavičiūtė Agata Katkonienė Irena Žemaitaitytė

Santrauka

Pakitęs asmens požiūris į darbą bei profesijos pasirinkimą skatina karjeros konsultantus bei kitus specialistus ieškoti naujų formų, kaip padėti jaunam žmogui tinkamai pasirinkti profesiją. Straipsnyje analizuojami pagrindiniai karjeros planavimo ir profesijos pasirinkimo aspektai: asmenybės tapatumas, vertybės, motyvacija, tarpasmeniniai santykiai ir artimųjų parama. Darbe pateikiamos pagrindinės L. Hollando, D. Superio, E. Ginzbergio teorijos, kuriomis remdamiesi karjeros konsultantai įgyvendina pasirengimo karjerai programas.
Straipsnio tikslas – išanalizuoti veiksnius, skatinančius sėkmingą karjeros planavimą ir profesijos pasirinkimą paauglystėje.
Pasirinkta tyrimo metodika – mokslinės literatūros analizė, išnagrinėtos ir pateiktos 34 pozicijos, iš jų 7 lietuvių, 3 lenkų ir 24 anglų kalbomis.
Išanalizavus mokslinę literatūrą galima skirti pagrindinius veiksnius, skatinančius sėkmingą karjeros planavimą ir profesijos pasirinkimą paauglystėje. Vienas svarbiausių veiksnių yra savęs pažinimas, savo profesinio tapatumo suvokimas bei karjeros planavimo įgūdžių formavimas. Taip pat didelę reikšmę paauglio profesinio tapatumo formavimuisi turi artimos aplinkos, ypač šeimos, parama renkantis profesiją. Nemažiau svarbus yra ir laiku teikiamas profesinis konsultavimas bei intervencija, į procesą įtraukiant tėvus ir mokytojus.

plugins.themes.bootstrap3.article.details6649d88a34618

Skyrius
Mokslo straipsnis