plugins.themes.bootstrap3.article.main6742e224403aa

Aleksandr Segal

Santrauka

Nepatikimi nepilnamečio parodymai gali tapti pagrindu teisėjui priimti neteisingą sprendimą kaltinamojo atžvilgiu. Pasauliniu mastu apklausos atlikėjams nepavyksta laikytis geriausių interviu praktikų rekomendacijų (Cederborg, 2004; Korkman, Santtila, Drzewiecki ir Sandnabba, 2008; Sternberg, Lamb, Orbach, Esplin ir Mitchell, 2001; Pompedda, Zappala ir Santtila, 2015; Pompedda, 2018), tad, tikėtina, ir nepilnamečio parodymų kokybė gali būti abejotina. 2018 metais Lietuvoje, įsigaliojus įstatymui dėl psichologo dalyvavimo nepilnamečių apklausose, poreikis tirti veiksnius, darančius įtaką nepilnamečių parodymų kokybei, tik didėja. Siekiant geriau suprasti, kokie veiksniai ir kaip daro įtaką nepilnamečių parodymų kokybei, buvo atlikta sisteminė kokybinių duomenų literatūros analizė.
Pasitelkus sisteminę kokybinių duomenų analizę (Seers, 2015; Snelgrove ir Liossi, 2013), kuria siekiama apžvelgti veiksnius, darančius įtaką nepilnamečių parodymų kokybei iš viso buvo atrinktos 1294 publikacijos: 229 dublikatai buvo pašalinti, 814 nuorodų buvo atmestos pavadinimų peržiūrų etape, 214 abstraktų - peržiūrų etape. Tolesnei analizei liko 37 publikacijos, iš kurių tik 3 atitiko visus įtraukimo į tolesnę analizę kriterijus.
Analizės rezultatai rodo, kad nepilnamečių parodymų kokybei svarbūs tokie veiksniai, kaip: 1) apklausos atlikėjo gebėjimas įvertinti apklausiamo asmens kognityvinius sugebėjimus 2) ir kalbinius sugebėjimus, 3) apklausos atlikėjo bendravimas, 4) apklausos atlikėjo kontakto su nepilnamečiu užmezgimas.
Kokybinių tyrimų, analizuojančių veiksnius, kurie turi įtakos vaiko parodymų kokybei, yra itin mažai. Išskirtų veiksnių, darančių įtaką nepilnamečių gebėjimui duoti parodymus, žinojimas, suvokimas ir integravimas į praktinį įgūdį yra pagrindas siekiant išgauti patikimus ir kokybiškus parodymus iš nepilnamečio asmens. Išskirtų veiksnių nepaisymas ar netinkamas naudojimas nepilnamečio apklausos metu ir gali, ir turi sukelti abejonių dėl gautų parodymų patikimumo.

plugins.themes.bootstrap3.article.details6742e22443b1b

Skyrius
Psichologija