plugins.themes.bootstrap3.article.main6747ba9499d6a

Sandra Molė Jolanta Sondaitė

Santrauka

Lietuvoje teisminė mediacija po truputį įsibėgėja ir šioje srityje vyksta pokyčiai, todėlyra prasminga giliau pažvelgti į asmenų dirbančių šioje srityje požiūrį: kaip jie mato savo darbą, ko jiems trūksta, kokius privalumus bei minusus įžvelgia teisminės mediacijos procese bei jos organizavime. Nuo mediatoriaus požiūrio į teisminę mediaciją gali priklausyti ir teisminės mediacijos baigtis t.y. ar bus pasiektas taikus susitarimas tarp šalių, ar ne. Šiame straipsnyje pristatomo tyrimo tikslas – išanalizuoti teismo mediatorių požiūrį į jų atliekamą teisminę mediaciją. Tyrime iš viso dalyvavo 6 teismo mediatoriai nuo 33 iki 57 metų, 3 iš jų pagal profesiją buvo advokatai, 2 – teisėjai ir 1 – psichologas. Informacijai surinkti buvo naudojamas pusiau struktūruotas interviu. Taikytas duomenų analizės metodas – indukcinė teminė analizė.
Atlikus duomenų analizę buvo išskirtos 4 temos: teisminės mediacijos organizavimo trūkumai, sunkumai mediacijos praktikoje, medijuoti skatinantys veiksniai ir mediacijos sėkmės veiksniai. Pagrindiniai teisminės mediacijos organizavimo trūkumai – tai mediacijos įstrigimas teismo viduje, advokatų mažas įsitraukimas į bendradarbiavimą, tinkamų patalpų trūkumas. Sunkumai su kuriais dažniausiai susiduria teismo mediatoriai – mediacijos idėjos nesuvokimas ir žinomumo trūkumas, šalių nenoras bendradarbiauti, emocinis krūvis mediacijos metu, nešališkumo išlaikymas, nesąžiningumas mediacijoje, psichologinių ar teisinių žinių trūkumas. Labiausiai teismo mediatorius motyvuoja gražesnio pasaulio kūrimas t.y. žmonių ir visuomenės gyvenimo kokybės gerinimas bei prisidėjimas prie šalies gerovės, taip pat asmeninis tobulėjimas, užsimezgęs šalių dialogas, jaučiamas emocinis pasitenkinimas. Įvardinti mediacijos sėkmės veiksniai – tai pasirengimas mediacijai, patirties dalinimasis, emocinis neįsitraukimas.
Šio tyrimo rezultatai gali būti naudingi tobulinant teismo mediatorių darbą bei prisidedant tiek prie teisminės, tiek prie neteisminės mediacijos įtvirtinimo bei plėtros Lietuvoje.

plugins.themes.bootstrap3.article.details6747ba949d034

Skyrius
Psichologija