plugins.themes.bootstrap3.article.main6685037f9d13b

Vida Gudžinskienė Nerijus Ramanauskas

Santrauka

Straipsnyje analizuojami teoriniai ir praktiniai socialinių darbuotojų darbo su gatvės jaunimu aspektai. Socialinis darbas su gatvės jaunimu – ypač kryptingas darbas, kurio metu mezgami santykiai tiek su jaunuolių grupėmis, tiek su atskirais jaunais žmonėmis šių žmonių lankymosi (laisvalaikio leidimo) vietose ir įvairiomis formomis teikiama socialinė, asmeninė, ugdomoji pagalba, nukreipiama į jau esančias organizacijas ar institucijas. Gatvės socialinio darbo tikslas – užkirsti kelią jaunų žmonių išstūmimo ir (ar) pasitraukimo iš visuomenės procesų, mažinti jų socialinę atskirtį ir, pasinaudojant bendruomeniniais ištekliais, siekti jų integracijos. Tyrimo objektas: socialinio darbuotojo pagalba laiką gatvėje leidžiantiems jauniems žmonėms. Straipsnio tikslas – atskleisti socialinio darbo su jaunuoliais, leidžiančiais laiką gatvėje, specifiką. Uždaviniai: 1) pateikti socialinio darbuotojo, dirbančio su gatvėje laiką leidžiančiu jaunimu, teorines prielaidas ir praktiką remiantis Lietuvos ir Vokietijos darbo gatvėje veiklos aprašais; 2) atskleisti socialinio darbo su jaunuoliais leidžiančiais laiką gatvėje specifiką, išryškinti socialinių darbuotojų pagal bos jauniems žmonėms, leidžiantiems laiką gatvėje specifiškumą ir jų vaidmenis, remiantis socialinių darbuotojų patirtimi. Tyrimo metodai: teoriniai – mokslinės literatūros ir dokumentų analizė; empiriniai – pusiau struktūruoto interviu ir turinio (content) analizės metodai. Tyrime dalyvavo 5 socialiniai darbuotojai dirbantys su gatvės jaunimu.
Pristatant Lietuvos ir Vokietijos šalių patirtį su gatvės jaunimu, pabrėžtina, kad abi šalys neturi konkretaus įstatymo reglamentuojančio socialinį darbą gatvėje. Tačiau Vokietijos Sozialgesetzbuch (socialinės pagalbos įstatymas), atskirame paragrafe yra nurodyta, kad su vaikais ir jaunuoliais turi būti dirbamas socialinis darbas (http://www.sozialgesetzbuch sgb.de/sgbviii/13.html). Lietuvoje, panašaus įstatymo ar išaiškinimo nėra, tačiau pradžia padaryta: 2010 m. patvirtinta Atvirųjų jaunimo centrų ir erdvių koncepcija, kurioje numatoma, kad jaunimo darbuotojai gali veikti ne tik darbo su jaunimu organizacijose, bet ir kitoje aplinkoje (parkuose, gatvėje, prekybos centrų prieigose ir pan.).
Empiriniu tyrimu nustatyta, kad su gatvės jaunimu dirba komanda, kurią sudaro bent trys žmonės. Gatvėje visuomet dirba dviese: vyras ir moteris. Trečias žmogus dalyvauja komandiniuose pasitarimuose biure, kuriuos jis stebi, atkreipdamas dėmesį į tai, kaip gatvės darbuotojai yra įsitraukę į veiklą, kiek vadovaujasi emocijomis, kiek šaltu protu priima sprendimus. Straipsnyje išryškinama, kokia socialinio darbuotojo, dirbančio su jaunuoliais gatvėje, vaidmenų raiška (kaip jis atlieka tarpininko, konsultanto, palydėtojo (palaikytojo) ir pagalbos teikėjo vaidmenis). Tiriamieji pažymėjo, kad gatvėje dirbantiems socialiniams darbuotojams svarbu gerai žinoti tiek valstybines, tiek ir nevyriausybines organizacijas, esančias tame mikrorajone. Socialiniai darbuotojai, dirbantys socialinį darbą su jaunuoliais, leidžiančiais laiką gatvėje, pasižymi tikėjimu žmogumi ir nori padėti kiekveinam jaunuoliui atrasti savo stipriąsias puses, įgyti daugiau pasitikėjimo savimi, jie tiki, kad geresnis gyvenimas gali tapti jaunuolių realybe.

plugins.themes.bootstrap3.article.details6685037fa0c94

Skyrius
Socialinis darbas