plugins.themes.bootstrap3.article.main6684fc1887e09

Vida Gudžinskienė

Santrauka

Straipsnyje analizuojami teoriniai ir praktiniai psichikos ligomis sergančių asmenų poreikių tenkinimo galimybių aspektai. Politiniai, ekonominiai, socialiniai pokyčiai valstybėje sudaro galimybes plėtoti žmogiškuosius poreikius. Planuojant ir plėtojant psichikos sveikatos paslaugas, reikia atsižvelgti į paslaugų vartotojų poreikius. Straipsnio tikslas – atskleisti psichikos ligomis sergančių asmenų poreikių tenkinimo galimybes dalyvaujant užimtumo veiklose. Tyrimo uždaviniai: 1) atskleisti psichikos ligomis sergančių asmenų poreikių identifikavimo teorines prielaidas, 2) nustatyti, X psichiatrijos ligoninės pacientų požiūrį į jų poreikių tenkinimą dalyvaujant užimtumo veiklose.
Psichikos ligomis sergančių asmenų poreikiai yra identifikuojami per visą hospitalizacijos periodą, nes einant laikui poreikiai gali kisti. Asmens poreikiams nustatyti naudojamos įvairios metodikos ir taikomi skirtingi metodai, tačiau jų tikslas yra įvertinti asmens savarankiškumą plačiuoju (fiziniu, psichologiniu, socialiniu) požiūriu. Tinkamai nusprendus, kurios paslaugos geriausiai padėtų konkrečiam psichikos liga sergančiam asmeniui išlaikyti savarankiškumą užtikrinama jo gyvenimo kokybė.
Empiriniu tyrimu atskleidžiama kokiai daliai psichikos ligomis sergančių asmenų yra patenkinami poreikiai X psichiatrijos ligoninėje, vertinama socialinių darbuotojų pagalba tenkinant jų poreikius. Tyrimu nustatyta, kad daugiau kaip pusė tiriamųjų teigė, kad organizuojamos užimtumo veiklos visiškai patenkina (patenkino) jų poreikius; daugumai psichikos ligomis sergančių asmenų užimtumo veiklos padeda patenkinti tokius poreikius kaip saviraiška, užsiimant mėgstama veikla, išmokstant naujos veiklos, sumažinant vienišumo jausmą, susirandant draugų ir kt. Daugiau kaip trečdalis tiriamųjų teigia, kad organizuojamos užimtumo veiklos vidutiniškai patenkina jų poreikius. Mažiau nei dešimtadalis tiriamųjų nurodė, kad menkai patenkina užimtumo veiklos jų poreikius. Riboti ekonominiai ištekliai skirti psichikos ligomis sergančių asmenų užimtumo paslaugoms organizuoti ar nepakankami žmogiškieji resursai, gali būti viena iš kliūčių, nepadedančių visiškai patenkinti psichikos ligomis sergantiems asmenims savo poreikius. Tyrimo duomenys atskleidžia, kad mažiausiai psichikos liga sergantiems asmenims yra svarbūs poreikiai, susiję su jų sveikatos pagerinimu bei saviverte. Tyrimo rezultatai rodo, kad, psichikos ligomis sergančių asmenų vertinimu, socialiniai darbuotojai didele dalimi patenkina jų poreikius, nors tiriamieji pažymi, kad užimtumo veiklų metu mažai naudojasi socialinio darbuotojo pagalba.

plugins.themes.bootstrap3.article.details6684fc1889bd1

Skyrius
Socialinis darbas