plugins.themes.bootstrap3.article.main6747b9b2ea31c

Rita Raudeliūnaitė Diana Šavareikaitė

Santrauka

Viena iš aktualiausių problemų negalės fenomeno psichosocialinėje struktūroje yra socialiniai negalios vaizdiniai. Jie leidžia analizuoti ne tik vyraujančias nuostatas, požiūrius ar vertybes vertinant negalią, bet ir konkrečioje visuomenėje dėl tam tikrų negalios vaizdinių priimtą negalios koncepciją, neįgaliųjų integracijos metodus, socialinės politikos žingsnius, neįgaliųjų socialinės atskirties ar įtraukties mastus. Ne kiekvienas individas su negalia susiduria asmeniškai, todėl, kaip rodo tyrimai, apie negalią jie dažniausiai sužino iš žiniasklaidos. Šiuo metu žiniasklaida yra ta socialinė institucija, kuri užima tvirtas pozicijas ir vaidina didelį vaidmenį žmonių gyvenime. Žiniasklaida ne tik atspindi socialinius tikrovės konstruktus, bet ir turi galią juos kurti. Todėl nuo to, kaip ji sugeba pasirinkti, apibrėžti bei pristatyti tam tikrus reiškinius, didele dalimi priklauso viešoji nuomonė, nuostatos ir jų skatinamas elgesys. Tyrimai rodo, kad žiniasklaidoje pateikiamas požiūris į negalią turi įtakos neįgaliųjų identiteto formavimuisi, negalios socialinio reiškinio suvokimui, apibrėžia neįgalaus asmens padėtį ir vaidmenis visuomenėje.
Straipsnyje pateikiamas tyrimas, kurio tikslas – atskleisti negalios vaizdinių, konstruojamų Lietuvos dienraščiuose, ypatumus. Tyrimo tikslui įgyvendinti pasirinktas dokumentų analizės metodas, leidžiantis objektyviai įvertinti negalios vaizdinių pobūdį apibrėžto laikotarpio dienraščiuose. Dokumentų analizės metodu atlikta kiekybinė ir kokybinė parinktų tekstų turinio analizė. Straipsnyje pagrindinis dėmesys sutelktas į dienraščių straipsnių kokybinės analizės rezultatus. Empiriniam tyrimui atlikti buvo pasirinkti keturi didžiausi šalies dienraščiai: „Lietuvos rytas“, „Lietuvos žinios“, „Respublika“ ir „Vakaro žinios“. Leidinių laikotarpis – 2009 m. sausio mėn. – 2010 m. gegužės mėn.
Tiriamuoju laikotarpiu keturiuose Lietuvos dienraščiuose buvo rasti 136 straipsniai negalios tema. Didžiausią dalį informacijos sraute negalios tematika sudarė informacinio pobūdžio pranešimai; pasigesta šviečiamosios, moksliniais faktais pagrįstos informacijos. Kokybinė dienraščių straipsnių negalios tematika analizė parodė, kad vis dar dominuoja klinikinis požiūris į negalią: negalia kaip medicininė patologija, kaip praradimas, problemų šaltinis, kitoniškumas, apribojantis asmens galimybes; neįgalus asmuo – valstybės išlaikytinis, jis silpnas, reikalaujantis pagalbos, globos, gydymo, korekcijos. Kita vertus, dienraščių straipsniuose identifikuojami negalios vaizdiniai, atspindintys socialinį požiūrį į negalią: negalia kaip įprasta gyvenimo dalis, neįgalieji visaverčiai visuomenės nariai, pateikiama informacija apie neįgaliųjų pasiekimus, aktyvumą, socialinį dalyvavimą.

plugins.themes.bootstrap3.article.details6747b9b2edacb

Skyrius
Mokslo straipsnis