plugins.themes.bootstrap3.article.main6742dddf55f68

Loreta Gustainienė Vilija Banevičienė

Santrauka

Vyresnio amžiaus žmonių gausėjimas aprėpia visus socialinės tikrovės lygius, keičia ne tik individo gyvenimo kelią, bet ir santykius tarp žmonių. Įvairūs tyrimai rodo, kad senėjimą tiesiogiai veikia socialiniai aspektai (šeima, išsilavinimas, visas gyvenimo stilius). Didėjantis vyresnio amžiaus žmonių skaičius daro vyresnio amžiaus žmones įtakingesne visuomenės grupe. Šio darbo tikslas – įvertinti vyresnio amžiaus žmonių psichologinių bei socialinių veiksnių, psichosocialinio prisitaikymo ypatumus socialinių ir demografinių duomenų atžvilgiu.
Tyrime dalyvavo 148 55–81 metų amžiaus tiriamieji (95 moterys, 53 vyrai), gyvenantys Ukmergės mieste ir rajone. Psichosocialiniam prisitaikymui nustatyti buvo sudarytas klausimynas ir išskirti penki psichosocialinio prisitaikymo faktoriai: socialinio aktyvumo, bendravimo su artimaisiais, požiūrio į jaunimą, požiūrio į vyresnius ir sveikatos. Socialinis palaikymas buvo nus-tatomas socialinio palaikymo klausimynu (The Medical Outcomes Study social Support Servey; Sherbourne, Stewart, 1991). Optimizmas matuotas LOT-R klausimynu (Life Orientation Test-Revised; Scheier, Carver, 1985). Pasitenkinimas gyvenimu matuotas Pasitenkinimo gyvenimu skale (Satisfaction With Life Scale, Diener et. al., 1985).
Tyrimo rezultatai parodė, kad vyresnio amžiaus žmonių optimizmas susijęs su jų šeimine padėtimi, socialinis palaikymas – su šeimine padėtimi, išsilavinimu bei gyvenamąja vieta. Vyresnio amžiaus žmonių darbinė veikla (užimtumas) siejasi su optimizmu, pasitenkinimu gyvenimu, socialiniu palaikymu ir psichosocialiniu prisitaikymu. Psichosocialinio prisitaikymo rodikliai siejosi su šeimine padėtimi bei išsilavinimu.

plugins.themes.bootstrap3.article.details6742dddf59ea3

Skyrius
Mokslo straipsnis