plugins.themes.bootstrap3.article.main6741e629b003c

Gediminas Navaitis

Santrauka

Straipsnyje pristatomi svarbesnieji 2004 m. atlikto Lietuvos vyrų nuostatų, apibūdinančių vyriškumą ir atskleidžiančių jo sampratą, tyrimo duomenys. Šie duomenys gauti taikant individualių standartizuotų pokalbių metodą. Interviuotojai apklausė 1376 vyrus.
Kadangi vyriškumas gali būti siejamas ir su socialinėmis taisyklėmis, ir su normomis, ir su ekonominiais santykiais, ir su seksualumo apraiškomis bei kūno suvokimu, o visuomenėje gali būti paplitusios kelios vyriškumo sampratos, tiriant nuostatas į vyriškumą, drauge siekta išsiaiškinti ir tiriamųjų nuomones apie jiems patiems būdingas savybes.
Tyrimo duomenys rodo, kad dauguma (77,1 proc.) apklaustų vyrų, apibūdindami vedusį vyriškį, nurodė rūpinimąsi šeima bei jos aprūpinimą, taigi išskyrė instrumentinį – finansinį vyriškumo aspektą. 1075 apklaustų vyrų (78,1 proc.) teigė, kad jie visiškai atitinka arba veikiau atitinka nei neatitinka vedusio vyro savybes. Vyrai, gyvenantys šeimose, kurioms būdinga savita struktūra – tam tikras žmonos/partnerės ir vyro išsilavinimų santykis (dažniausia žmonos/partnerės aukštasis neuniversitetinis, o vyro – vidurinis), didesnis žmonos/partnerės nei vyro indėlis į šeimos materialinį aprūpinimą, vyro nusišalinimas/nušalinimas nuo šeimai svarbių sprendimų priėmimo – dažniau teigė, kad jie neatitinka jų pačių suformuluotos vyriškumo sampratos. Atlikto tyrimo duomenys atspindi vyrų problemas.

plugins.themes.bootstrap3.article.details6741e629b39c9

Skyrius
Mokslo straipsnis