plugins.themes.bootstrap3.article.main6684fd2c675a1

Emilija Pečiulytė Laura Ustinavičiūtė Natalija Norvilė

Santrauka

Straipsnyje nagrinėjamas baigiamųjų klasių moksleivių profesinio apsisprendimo saviveiksmingumas bei analizuojamos šio reiškinio sąsajos su moksleivių suvokiamu tėvų elgesiu šio proceso metu. Siekiama atsakyti į šiuos klausimus: ar dėl profesijos apsisprendusių moksleivių profesinio apsisprendimo saviveiksmingumas yra didesnis, lyginant su neapsisprendusiais dėl profesijos moksleiviais, ar didėjant tėvų paramai apsisprendžiant dėl profesijos baigiamųjų klasių moksleivių profesinis apsisprendimo saviveiksmingumas didės, ar didėjant tėvų kišimuisi ir neįsitraukimui vaikams renkantis profesiją baigiamųjų klasių moksleivių profesinis apsisprendimo saviveiksmingumas mažės, ar suvokiamas tėvų dalyvavimas renkantis profesiją skiriasi lyginant moksleives ir moksleivius.
Straipsnyje analizuojami 205 tiriamųjų, 11‒12 klasių moksleivių, 2013 m. apklausos duomenys. Profesinio apsisprendimo saviveiksmingumui nustatyti buvo taikyta trumpoji Profesinio saviveiksmingumo skalės versija (Betz, Klein, 1996), o tėvų dalyvavimo, vaikui renkantis profesiją, pobūdžiui nustatyti buvo pritaikyta Suvokiamo tėvų elgesio karjeros klausimais (Dietrich, Kracke, 2009) skalė.
Nustatyta, kad moksleivių, apsisprendusių dėl profesijos, profesinio apsisprendimo saviveiksmingumas yra didesnis, lyginant su neapsisprendusiais, kad didėjant moksleivių suvokiamai tėvų paramai ir kišimuisi didėja baigiamųjų klasių moksleivių profesinio apsisprendimo saviveiksmingumas, tuo tarpu mažėjant tėvų įsitraukimui vaikų profesinio apsisprendimo saviveiksmingumas mažėja bei vaikinai, lyginant su merginomis, suvokia didesnį tėvų neįsitraukimą į jų profesijos pasirinkimą nei merginos.

plugins.themes.bootstrap3.article.details6684fd2c69338

Skyrius
Originalus tyrimas