plugins.themes.bootstrap3.article.main6685033a064d7

Jūratė Švarcaitė

Santrauka

Vaistininkystė kaip ir sveikatos sistema bendrai ES yra įtakojama tokių faktorių kaip: demografiniai pokyčiai, augantis sveikatos priežiūros specialistų užimtumas, besikeičiančių sveikatos rizikos faktorių, paslaugų orientuotų į pacientą vystymosi ir ekonominio spaudimo. Dauguma ES šalių jau senai suprato, kad geriau išnaudojant vaistinių tinklą, jį efektyviau integruojant į nacionalinę sveikatos priežiūros sistemą, vystant farmacinę rūpybą, pasitelkiant vaistinės specialistų kvalifikaciją ir kompetenciją šių tikslų galima pasiekti greičiau ir efektyviau..

Šiame straipsnyje pristatoma farmacinės rūpybos koncepcija, nagrinėjamas vaistinių ir vaistinės specialistų vaidmuo pirminės sveikatos priežiūros sistemoje. Farmacinės rūpybos paslaugos Europos vaistinėse aptariamos pagal 4 pagrindines vaistininko profesinės veiklos sritis:

  • Vaistų kokybės, saugumu ir prieinamumo užtikrinimas,
  • Pacientų gydymo rezultatų gerinimas ir optimizavimas,
  • Visuomenės sveikatos gerinimas,
  • Sveikatos sistemos efektyvumo didinimas.

Farmacinė rūpyba, jei teisingai ir nuosekliai įgyvendinta, gali pakeisti tai kaip teikiamos ir koordinuojamos sveikatos priežiūros paslaugas pirminėje sveikatos priežiūros sistemoje. Šiems tikslams pasiekti svarbu, kad vaistinės ir vaistininkai Lietuvoje užimtų  aktyvų vaidmenį pirminės sveikatos priežiūros grandyje(1), diegti eSveikatos technologijas vaistinėse(2) ir sukurti nacionalinę optimalaus vaistų vartojimo(3) ir vaistininkystės strategiją(4). Taip pat pripažinti vaistinę kaip sveikatos priežiūros įstaigą(5) ir leisti vaistininkams pagal jų kompetenciją teikti sveikatos priežiūros paslaugas(6).

plugins.themes.bootstrap3.article.details6685033a094ca

Skyrius
Mokslo straipsnis