Kūrybinių industrijų plėtra: Lietuvos mados dizaino įmonių atvejis
plugins.themes.bootstrap3.article.main675111f8521e0
Santrauka
Kūrybines industrijas vystančios šalys šiuos sektorius vertina ne vien kaip rinkodaros, šalies įvaizdžio kūrimo priemonę, bet ir kaip ekonominės plėtros, investicijų, bendro vidaus produkto kūrimo šalyje galimybę. Vis dėlto nedaugelis kūrybinių industrijų atstovų geba vertinti savo veiklos efektyvumą, pristatyti savo kūrinius vartotojams bei stiprinti kūrybinių įmonių konkurencinius pranašumus.
Lietuvos mados dizaino sektorius sėkmingai vystosi didėjančio rinkos atvirumo ir spartėjančios dinamikos sąlygomis. Tiek tyrime dalyvavę žinomi mados dizaineriai, tiek kostiumo dizaino studentai trokšta įkurti nuosavą verslą. Vis dėlto mados dizaineriai nepasikliauna kitų žmonių pagalba, kurdami verslą, ir naudojasi savo santaupomis, o valstybės pagalba kūrybiniam verslui, respondentų nuomone, yra nepakankama. Kita vertus, dizaineriai bendradarbiauja su kitais kūrybinių industrijų atstovais, kitų ūkio sektorių organizacijomis ir švietimo institucijomis, vystydami verslą, tiekdami ir pristatydami produkciją, parduodami bei reklamuodami savo prekes ir paslaugas. Tarporganizacinė pagalba yra itin svarbi, stiprinant kūrybinių industrijų įvaizdį, konkurencingumą, žinių sklaidą bei užtikrinant efektyvų prekių ir paslaugų pristatymą.
Nors tarptautinė kūrybinio verslo plėtra yra rizikinga ir reikalauja papildomų finansinių išteklių, kai kurie tyrime dalyvavę mados dizaineriai jau plėtoja verslą užsienyje (populiariausias miestas – Londonas). Mados dizaineriai pabrėžia rinkos dydžio svarbą pripažinimui, pajamoms bei galimybėms kurti ir plėsti veiklą, naudojant modernias technologijas. Siekiant sumažinti nepageidaujamą mažos rinkos efektą, Lietuvos mados dizaineriai turėtų daugiau integruoti savo verslą į elektroninę erdvę, naudoti elektroninės rinkodaros priemones, glaudžiau bendradarbiauti su užsienio kolegomis, neužmiršdami, jog kūrybinėse industrijose kokybė, novatoriškumas, talentai gali sėkmingai kompensuoti organizacijos dydžio ir išteklių ribotumą.