plugins.themes.bootstrap3.article.main66850036dd441

Violeta Janulevičienė Galina Kavaliauskienė

Santrauka

Akademinėje aplinkoje kritinio mąstymo įgūdžiai, glaudžiai susiję su savistaba ir savęs vertinimu, yra svarbūs kiekvieno dalyko studijoms. Šie bendrųjų kompetencijų gebėjimai yra būtini ir profesinės anglų kalbos studijose.
Tyrimu siekta išsiaiškinti, kaip Mykolo Romerio universiteto (MRU) studentai vertina savo bendrosios ir dalykinės anglų kalbos gebėjimus ir kaip šios refleksijos plėtoja kritinio mąstymo įgūdžius anglų kalbos studijose. Tyrime dalyvavo 57 nuolatinių socialinių mokslų studijų pirmo kurso studentai, kurių bendrosios anglų kalbos žinios atitiko B2 ar C1 lygį pagal Bendrųjų Europos kalbų metmenų skalę.
Pirminiame tyrimo etape studentai atsakė į klausimyną (1 priedas), prašantį įsivertinti bendrinės ir dalykinės anglų kalbos klausymo, skaitymo, rašymo bei profesinės kalbos žodyno įvaldymo įgūdžius. Atsakymų apibendrinimai, juos palyginus su objektyviu formaliuoju minėtų kalbos įgūdžių vertinimu, pateikiami straipsnio diagramose. Tačiau buvo įsitikinta, kad grafinis rezultatų pavaizdavimas neišryškina koreliacijų tarp studentų įsivertinimo ir faktinio objektyvaus jų kalbinių įgūdžių vertinimo. Todėl tyrimo duomenys apdoroti ir statistinių skaičiavimų rezultatais, pateiktais lentelėje, naudojant kompiuterinį statistinių socialinių mokslų programų paketą SPSS (Software Packagefor Social Sciences).
Statistiniai metodai tyrime papildomi autentiškomis – kiek autoriams žinoma, pirmąkart Lietuvos aukštųjų mokyklų tyrimuose publikuojamomis – internetiniuose bloguose užfiksuotomis studentų – tyrimo dalyvių – refleksijomis (2 priedas) apie įsivertinimą. Šios refleksijos tampa viena iš kritinio mąstymo ugdymo ir tobulėjimo dalykinėje kalboje priemonių.
Tyrimo duomenų statistinis apdorojimas išryškino papildomus, tyrimo hipotezėje nenumatytus, studentų dalykinės kalbos įgūdžių plėtotės aspektus – studentai linkę pervertinti savo anglų dalykinės kalbos žodyno įsisavinimo bei rašymo įgūdžius ir akivaizdžiai nepakankamai vertina savo supratimo iš klausos ir kalbėjimo sugebėjimus. Šios tyrimu atskleistos įžvalgos yra labai svarbios sudėliojant akcentus universitetiniame dalykinės kalbos kurse ir traktuotinos kaip rekomendacija, atitinkamai paskirstant laiką ir dėmesį kalbinių įgūdžių lavinimui dalykinės kalbos studijose.
Tyrimo metu studentų rašomos refleksijos taip pat paskatino besimokančiuosius analizuoti savo kalbinės veiklos rodiklius ir pasirinkti efektyviausius metodus jos tobulinimui. Neabejotina, kad dalykinės kalbos studijų metu lavinti kritinio mąstymo įgūdžiai bus plėtojami ir taikomi akademinėje ir profesinės veiklos sferose.

plugins.themes.bootstrap3.article.details66850036df0b4

Skyrius
Mokslo straipsnis