plugins.themes.bootstrap3.article.main6684fdc8734dd

Nijolė Burkšaitienė

Santrauka

Grįžtamojo ryšio įtaka mokymuisi visais švietimo lygmenimis, įskaitant ir aukštąjį mokslą, sulaukė didelio užsienio mokslininkų dėmesio. Mokslinių tyrimų rezultatai aukštojo mokslo lygmeniu rodo, kad jeigu studentams suteikiamas grįžtamasis ryšys yra efektyvus, jis turi didelės įtakos studijavimui ir studentų pasiekimams, skatina dialogą tarp studentų ir dėstytojo ir suteikia studentams mokymosi strategijas, stiprinančias jų galimybes pasiekti geresnių rezultatų (Tummons, Brown, Hattie ir Timperly, Nicol ir Macfarlane- Dick). Užsienio mokslininkų tyrimai atskleidžia, kad grįžtamasis ryšys ugdo studentų metakognityvinius mąstymo apie mokymąsi gebėjimus, skatina reflektuoti bei įsivertinti tai, kas pasiekta, o tai turi įtakos studijų pasiekimams (Liu ir Carless, McDonald ir Boud, cituota Nicol ir Macfarlane-Dick,Taras).
Lietuvoje grįžtamojo ryšio įtaka studentų mokymuisi aukštajame moksle dar tik pradedama analizuoti (Kavaliauskienė ir Darginavičienė, Burkšaitienė) ir, autorės žiniomis, dar nėra atlikta tyrimų studentų suteikiamo grįžtamojo ryšio kitiems studentams (angl. k. peer feedback) srityje. Šio tyrimo objektas – studentų suteikiamas grįžtamasis ryšys kitiems studentams aukštojo mokslo institucijoje. Tyrimo tikslas – išanalizuoti studentų suteiktą grįžtamąjį ryšį kitiems studentams, panaudotą ugdant jų metakognityvinius mąstymo apie mokymąsi gebėjimus. Tyrimo uždaviniai – remiantis savireguliacine ir transformacine mokymosi teorijomis apibrėžti studentų suteikiamo grįžtamojo ryšio kitiems studentams vaidmenį universitete ir išanalizuoti studentų suteiktą grįžtamąjį ryšį kitiems studentams studijuojant teisinę anglų kalbą. Šio straipsnio tikslas – pateikti Mykolo Romerio universitete atlikto tyrimo, skirto ugdyti studentų metakognityvinius mąstymo apie mokymąsi gebėjimus ir pateikti grįžtamąjį ryšį mokantis teisinės anglų kalbos, rezultatus. Tyrimui atlikti buvo pasitelkti mokslinės literatūros analizės, statistinės analizės ir sisteminės analizės metodai.
Remiantis savireguliacine ir transformacine mokymosi teorijomis, studijų procese būtina ugdyti studentų gebėjimą tapti nepriklausomu studijuojančiuoju, t. y. tokiu, kuris turi savivados savo mokymuisi gebėjimą ir tampa mažiau priklausomas nuo išorinės, t. y. dėstytojo suteikiamos, pagalbos. Iš kitos pusės, būtina sukurti tam palankias sąlygas. Viena iš jų – ugdyti studentų metakognityvinius mąstymo apie mokymąsi gebėjimus suteikiant grįžtamąjį ryšį kitiems studentams. Tai ne tik įgalina juos priimti sprendimus dėl to, kas pasiekta ir ką reikia pasiekti, bet ir nurodo kryptį, galinčią transformuoti mokymąsi.
Tyrimo metu nustatyta, kad studijuojant teisinę anglų kalbą studentų suteiktas grįžtamasis ryšys kitiems studentams apie teisine tematika (anglų kalba) parengtų projektų pateiktis (angl. k. project presentations) pagal iš anksto nustatytus pateikties kriterijus atskleidė stipriąsias projektų pateikčių puses ir trūkumus. Tyrimo rezultatai rodo, kad jame dalyvavę studentai išanalizavo projektų pateikčių kriterijus, apsvarstė ir palygino, kaip kolegų pateiktys atitinka iš anksto numatytus kriterijus bei suteikė grįžtamąjį ryšį.
Svarbus tyrimo rezultatas yra tas, kad studentų suteiktas grįžtamasis ryšys kitiems studentams taip, kaip jis buvo panaudotas šiame tyrime, ne tik įgalina juos suprasti, koks užduoties atlikimas yra pageidaujamas, išanalizuoti projektų pateikties kriterijus ir palyginti juos su savo kolegų atlikimu bei nustatyti skirtumus tarp pageidaujamo pristatymo ir faktinio atlikimo, bet ir sudaro galimybę mąstyti apie tai, ką reikia daryti toliau, norint tokią užduotį atlikti geriau, t. y. nurodo kryptį tolesnei veiklai. Ypač svarbu yra tai, kad kryptis tolesnei veiklai nurodoma ne tik tiems studentams, apie kurių užduoties atlikimą (projektų pateiktis) buvo suteiktas grįžtamasis ryšys, bet ir tiems studentams, kurie jį suteikė, kadangi jie galės pasinaudoti šia patirtimi ir įgūdžiais ruošdamiesi pristatyti savo parengtus projektus.

plugins.themes.bootstrap3.article.details6684fdc8761b5

Skyrius
Mokslo straipsnis