plugins.themes.bootstrap3.article.main6685028f1fb28

Mindaugas Norkevičius

Santrauka

Santrauka. Straipsnyje aptariamos regioninės tarptautinės institucijos Pietryčių Azijos regione, kurios formuoja bendras regiono politikos taisykles, aktyviai dalyvauja sprendžiant regiono klausimus, susijusius su saugumu, ekonominio bendradarbiavimo ir politinėmis regiono perspektyvomis. Regioninės tvarkos nuostatos yra susijusios su tarptautine sistema, kuriai atstovauja tokio pobūdžio institucijos vykdydamos regioninę politiką. Dėl šių priežasčių institucijų poveikis gali turėti įtakos regionalizacijos procesų tęstinumui konkrečiame regione.

Pietryčių Azijoje regionas formavosi kaip dekolonializacijos proceso padarinys, saugumo dinamikai regione įtaką darė Šaltojo karo ideologinė konfrontacija. Institucinio bendradarbiavimo sklaidą regione paskatino tai, kad buvo daug tarpvalstybinių konfliktų, vykstančių valstybių viduje ir išeinančių už regiono ribų. Dėl daugiapolės Pietryčių Azijos regiono galios struktūros institucijų veikla tampa aktyvesnė, jeigu tai susiję su konkrečių išorinių ar vidinių problemų sprendimo būdų suradimais. Institucijas galima laikyti vienomis svarbiausiomis politinėmis priemonėmis, formuojant konkrečią saugumo ir politinę darbotvarkę. Regioninės galios struktūros legitimavimas ‒ viena iš institucijų funkcijų regioninėje politikoje, o pačios institucijos tampa regioninės tvarkos palaikymo priemone.

Nustatyta, kad regioninių institucijų efektyvumą Pietryčių Azijoje lemia reglamentuotas regionui aktualių klausimų sprendimas ekonominio bendradarbiavimo, transporto, aplinkosaugos, politinio dialogo vystymo srityse. Institucijos Pietryčių Azijoje atlieka papildančios struktūros vaidmenį sprendimų priėmimo procese, daro poveikį atskiroms nacionalinėms valstybėms, jų piliečiams ir kartu teikia siūlymus ieškant konkretaus iškilusių problemų sprendimo.

Straipsnyje analizuojamas regioninis institucionalizmas Pietryčių Azijoje daugiausia dėmesio skiriant ASEAN organizacijai. ASEAN institucinių struktūrų formavimas vyko lėtai, daugiau dėmesio buvo skiriama dialogui tarp regiono valstybių. Tačiau dabar institucijų vaidmuo, jų efektyvumas veikti regione ir už jo ribų tapo vienu iš svarbiausių ASEAN bruožų: kasmetiniai užsienio reikalų ministrų susitikimai, nacionalinių sekretoriatų veikla valstybių narių sostinėse, ASEAN sekretoriato, įvairių laikinųjų ir nuolatinių komitetų veiklos, valstybių viršūnių susitikimai. Išsiaiškinta, kad regioninių institucijų efektyvumas pasireiškia politinių ir saugumo konsultacijų skatinimu tarp regiono valstybių, pasitikėjimo kūrimu, preventyviosios diplomatijos raiška Azijos ir Ramiojo vandenyno regione.

plugins.themes.bootstrap3.article.details6685028f235a5

Skyrius
Mokslo straipsnis