plugins.themes.bootstrap3.article.main67510e1bdbc14

Manuela Tvaronavičienė Kristina Kalašinskaitė Agnė Šimelytė

Santrauka

Daugelyje pereinamosios ekonomikos šalių tiesioginės užsienio investicijos, vertinamos kaip vienas iš ūkio plėtros veiksnių, buvo ir yra laikomos svarbia produktyvumą, ir ekonominį augimą skatinančia sąlyga. Toks palankus požiūris į tiesiogines užsienio investicijas (toliau – TUI) lėmė daugelio valstybių ekonominę užsienio kapitalo politiką: besivystančios šalys visokeriopai skatina tarptautinio kapitalo srautus, suteikdamos tiek mokestines lengvatas, tiek išskirtines strateginio investuotojo teises privatizuojant svarbius valstybės objektus. Tačiau tam tikri atvejai verčia abejoti, ar TUI visada užtikrina produktyvumo augimą, parduodamų prekių ir suteikiamų paslaugų kokybės bei kiekio didėjimą. Nepaisydami dominuojančio pozityvaus požiūrio kai kurie mokslininkai įrodinėja, jog užsienio kapitalo poveikis šį kapitalą įsileidžiančiai šaliai tam tikrais atvejais gali ne tik neduoti laukiamo efekto, bet, priešingai, stabdyti vietinio ūkio ekonominę plėtrą.
Šiame straipsnyje kaip tik nagrinėjama, kokios varomosios jėgos lemia užsienio kapitalo srautų dydį ir kryptis bei kokios pasekmės yra tikėtinos užsienio kapitalui įsiliejus į konkurencinę, monopolinę arba oligopolinę ūkio šaką. Autorės kritiškai analizuoja pagrindines TUI judėjimo teorijas. Straipsnyje keliami vietinių bei užsienio investicijų suderinamumo klausimai, gvildenama finansinio sektoriaus išsivystymo lygio bei TUI poveikio ekonominiam augimui ryšio problemos. Pabrėžiama, jog atskirų užsienio kapitalo srautų poveikis kai kurioms šalies recipientės ūkio šakoms gali būti ne tik priešingas, bet ir laikui bėgant keisti savo kryptį arba poveikio stiprumą, t. y. kai kuriais atvejais TUI teigiamai veikia kapitalą priimančią šaką, o kai kuriais – neigiamai; laikui bėgant bei vykstant ūkio transformacijoms teigiamą TUI poveikį gali pakeisti neigiamas.
Apibendrinant galima pasakyti, kad užsienio kapitalo atėjimas į besivystančią šalį neturėtų būti besąlygiškai skatinamas, kadangi tam tikrais atvejais vietinės šalies ekonomikos augimas gali būti stabdomas. Konkurencinių, technologinių bei kitų sąlygų, kuriomis užsienio kapitalas veikia rinkoje, specifika turi didelės įtakos bendram atskirų TUI srautų poveikiui vietinės ekonomikos plėtrai.

plugins.themes.bootstrap3.article.details67510e1bde871

Skyrius
Mokslo straipsnis