plugins.themes.bootstrap3.article.main680ded1c6408e

Tatjana Bilevičienė Gintarė Paražinskaitė

Santrauka

Šių dienų švietimas neatskiriamas nuo darbo rinkos. Pagrindinės aukšotojo mokslo harmonizavimo Europoje priemonės – Bolonijos proceso – analizė rodo, kad, be esminių struktūrinių pokyčių, universitetuose daug dėmesio turi būti skiriama mokslo ir rinkos poreikių dermei.
Šis tyrimas buvo atliktas siekiant išsiaiškinti darbdavių požiūrį ir jungtinių programų Verslo informatika bei Socialinių technologijų vadyba absolventų galimybes bei poreikį rinkoje, identifikuoti stipriąsias ir silpnąsias puses, pratęsti ir papildyti studentų nuomonės apie jungtines studijų programas tyrimą iš darbdavio perspektyvos. Tyrimo naujumas tas, kad jungtinės bei dvigubo laipsnio programos yra naujovė švietimo srityje ir nėra daug studijų, analizuojančių jų stiprybes, silpnybes, galimybes, grėsmes. Tikslo buvo siekiama derinant teorinį ir empirinį metodus. Atlikta teorinė dokumentų (straipsnių, mokslinių studijų bei statistinių duomenų analizė) ir parengta internetinė kokybinė apklausa darbdaviams.
Straipsnių, mokslinių studijų bei statistikos analizė rodo, kad kylantys iššūkiai ir grėsmės aukštajam mokslui skatina išsilavinimą teikiančias institucijas ne tik kelti teikiamų švietimo paslaugų kokybę, bet rasti tam naujus būdus, kaip ir rasti būdus sudominti ir pritraukti studentus į siūlomas studijų programas. Labai svarbu sukelti ir darbdavių susidomėjimą ir norą darbinti tokių studijų programų absolventus bei rūpintis, kad vėliau darbdaviai būtų patenkinti tokiais absolventais. Teorinės ažvalgos metu paaiškėjo, kokie yra pagrindiniai iššūkiai ir kokie reikalavimai bendri bei specifiniai IT srities darbuotojams, kokie iššūkiai kyla universitetui norint parengti tinkamus darbuotojus.
Atlikta kokybinė apklausa parodė, kad daug svarbiau nei jungtinis diplomas darbdaviui yra savybės, kurias, manoma, tokio pobūdžio studijos sustiprintų: tai užsienio kalbos mokėjimas, tarptautinė patirtis, inovatyvumas ir kūrybiškumas. Taip pat akivaizdu, kad baigę programas tokie darbuotojai galėtų pretenduoti į šiuo metu ypač reikalingų specialistų pozicijas. Taigi jungtinės IT srities studijų programos yra ne tik suderinamos su ES bei Bolonijos proceso reikalavimais, bet taip pat tenkintų ir darbo rinkos reikalavimus. Darbdaviai įžvelgia tokių programų trūkumų, tokių kaip papildomos išlaidos, sudėtingesnis mokymosi procesas, tikimybė likti dirbti užsienyje, atskirtis nuo šeimos ir pan. Tačiau reikėtų atkreipti dėmesį, kad nurodomi trūkumai labiau susiję su fizinėmis aplinkybėmis ir pasikeitimais, tuo tarpu akcentuojami privalumai susiję su programos turiniu ir lavinamomis studentų kompetencijomis.
Taigi nors atliktas tyrimas turi savų apribojimų dėl nedidelio ekspertų skaičiaus, tai nuomonių apžvalga, į kurią reikėtų atsižvelgti formuojant švietimo politiką, universitetų strategijas bei kuriant jungtines studijų programas.

plugins.themes.bootstrap3.article.details680ded1c68016

Skyrius
Mokslo straipsnis