plugins.themes.bootstrap3.article.main67bb8c74ed5f5

Vilhelmina Vaičiūnienė Daiva Užpalienė

Santrauka

Straipsnyje analizuojami studentų strategijų pasirinkimo ir taikymo, skaitant internetinius šaltinius, tyrimo, taikant OSORS instrumentarijų, rezultatai. Gautų duomenų pagrindu buvo įvertintas studentų naudojamos strategijos ir metakognityvinio žinojimo ryšys elektroninių šaltinių skaitymo procese.
Tyrimo duomenys analizuoti, taikant literatūros apžvalgos bei kiekybinį ir aprašomosios analizės tyrimo metodus. Tikslinę grupę sudarė 2012‒2013 metų 89 įvairių bakalauro studijų programų MRU studentai, taikantys įvairius skaitymo internete strategijas ir įgūdžius. Tyrimui taikyta OSORS anketa (Mokhtari ir Sheorey, 2002; Anderson, 2003), sudaryta iš 38 klausimų (Bendrosios strategijos – 18 klausimų, Problemų-sprendimo strategijos – 11 klausimų, Paramos strategijos ‒ 9 klausimai). Tyrimo duomenų analizei taikyta Mokhtari ir Reichard (2002) vertinimo skalių sistema, kuri rėmėsi penkių balų Likerto skale.
Prieš atkreipiant dėmesį į problemas, su kuriomis susiduria studentai, skaitydami originalius straipsnius internete, naršydami internetinius puslapius ir t. t., užsienio kalbų dėstytojams yra tikslinga išsiaiškinti, kokias strategijas ir kokiu dažniu studentai naudoja skaitydami internete. Įvertinus MRU studentų pateiktus duomenis, buvo nustatyta, kad skaitymo internete pasiekimai priklauso ne vien nuo užsienio kalbos žinių ir gebėjimų, bet iš dalies ir nuo teisingai pasirenkamų bei taikomų metakognityvinių strategijų ir taktikų.
Įvertinus, kokioms strategijoms studentai teikia prioritetus ir gavus trijų strategijų subskalių vidurkius, buvo nustatyta, kurios strategijos yra svarbiausios ir dažniausiai studentų taikomos skaitymo internete procese. Rezultatų analizė atskleidė, kad studentų mėgstamiausios skaitymo procese yra problemų sprendimo strategijos. Taip pat didžiausias studentų skaičius (46) nurodė, kad dažniausiai jie renkasi ir taiko būtent šias, problemų sprendimo strategijas, t. y. tiesiogiai dirba su tekstu ir sprendžia internetinių šaltinių skaitymo problemas, reguliuodami skaitymo greitį, skaitydami tekstą keletą kartų, atspėdami nežinomų žodžių prasmę, skaitydami garsiai, vizualizuodami informaciją ir t. t. Pagal strategijų naudojimo dažnį ir joms teikiamą svarbą nustatyta, kad studentai nelabai mėgsta ir retai naudoja paramos ir bendrąsias strategijas.
Apibendrinant tyrimo rezultatus, galima teigti, jog, siekiant skaitymo efektyvumo ir spartesnio teksto suvokimo, užsienio kalbų dėstytojai turėtų supažindinti studentus su būtinybe naudoti įvairių tipų strategijas. Dėstytojų patirtis, mokymai ir pagalba pratybų metu gali padėti studentams tobulinti strategijų pasirinkimo ir taikymo įgūdžius. Studentai, valdantys metakognityvines strategijas internetinių šaltinių skaitymo procese, paprastai pasiekia geresnius studijų rezultatus.

plugins.themes.bootstrap3.article.details67bb8c74f1024

Skyrius
Mokslo straipsnis