plugins.themes.bootstrap3.article.main67bb89110fc92

Alvydas Baležentis Gintarė Paražinskaitė

Santrauka

Pastaruosius du dešimtmečius technologijų taikymas žmogiškųjų išteklių valdymo (toliau ŽIV) procesams ir jų tyrimai yra vienas iš plačiai analizuojamų klausimų užsienio mokslinėje literatūroje. Technologijų taikymas ŽIV funkcijoms efektyviau įgyvendinti, sėkmės ir nesėkmės atvejų analizė suteikia daug naudingos informacijos tiek akademikams, tiek ir praktikams. Mokslinėje literatūroje teigiama, kad IT įdiegimas šiuose procesuose padeda organizacijai sumažinti administracines išlaidas, pagerinti darbuotojų bendravimą, suteikia nuolatinę prieigą prie informacijos. Tačiau daugiausia analizuojama privataus sektoriaus atvejai. Kaip turėtų būti organizuotas viešojo sektoriaus žmogiškųjų išteklių valdymo technologijų diegimas, monitoringas ir kuriami modeliai, atliktų tyrimų nėra daug.
Kaip pradinis išeities taškas šiai analizei buvo pasirinktas vienas iš elektroninės valdžios disciplinos modelių – valdžia darbuotojui. Straipsnių šia tema paieška parodė, kad ši tema dar nėra plačiai analizuojama. Plėsti žinias teoriniu lygmeniu buvo panaudotas analogijos metodas. Žinios apie koncepcijas, sampratas, stadijas, galimus elementus buvo perimtos iš valdžios piliečiui (G2C) bei valdžios valdžiai (G2G) modelių ir elektroninės komercijos elemento – verslo darbuotojui (B2E) modelio.
Baigtas teorinis tyrimas parodė, kad apibrėžiant valdžią darbuotojui (G2E) galima daryti išvadą, kad egzistuoja techninis (kaip portalas) ir vadybinis (kaip paslaugų grupė) požiūriai. Kai kurie autoriai linkę derinti abu požiūrius ir vadina tai ne modeliu, o apibūdina kaip partnerystę ar iniciatyvą. Vadovaujantis šiuo požiūriu viešojo sektoriaus mokslinio tyrimo organizavimas valdžios darbuotojui sistemoje suteiktų galimybę daryti išsamesnę analizę. Vadybinis elementas galėtų būti skirstomas į tris lygius: mikrolygis (organizacijos), mezolygis (sąveikos tarp mikro- ir makrolygio, kuris turi būti sukonkretintas) ir makrolygis (šalies ar sektorių politikos). Šis dviejų dalių pasidalijimas ir trijų lygių skaidymas kyla iš daugelio mokslininkų nuomonės, kad šio tipo portalų ir paslaugų grupių tyrimai turi remtis techninių, darbuotojų, aplinkos ir organizacinių veiksnių analize, o sistemos veiksmingumas turėtų būti įvertinamas atsižvelgiant į darbuotojo ir organizacinę naudą. Tolesnė analizė gali būti grindžiama per analogiją su G2G tyrimu, dalijant vidinius ir tarporganizacinius lygius, vertikalias ir horizontalias sistemas. Mikrolygiu analizė gali būti grindžiama G2C tyrimuose naudojamais daugiakriteriniais vertinimais, paslaugų lygio brandos matavimais. Norint atlikti tyrimus, paremtus G2E modeliu, jis turėtų būti papildomas žmogiškųjų išteklių valdymo bei viešojo administravimo problemų sprendimui skirtais modeliais ar bent jau patikslintas šių modelių kontekste.

plugins.themes.bootstrap3.article.details67bb891113c77

Skyrius
Mokslo straipsnis