plugins.themes.bootstrap3.article.main6742d461a4364

Vida Gudžinskienė Jūratė Česnavičienė

Santrauka

Nūdienos ugdymo institucijose sukuriamos prielaidos kiekvienam ugdytiniui įgyti sveikos gyvensenos žinių, lavintis įgūdžius ir įpročius. Šio straipsnio tikslas – apibūdinti 5–8 klasių mokinių sveikos gyvensenos žinias, įgūdžius ir įpročius taikant Informacijos-motyvacijos-įgūdžių modelį. Tyrimo tikslas konkretinamas uždaviniais: apibūdinti Informacijos-motyvacijos-įgūdžių modelį bei identifikuoti pagrindinio ugdymo pirmosios pakopos (5–8 klasių) mokinių sveikos gyvensenos žinias, bei atskleisti turimus sveikatai palankius įgūdžius ir įpročius, remiantis subjektyviu mokinių įsivertinimu.
Siekiant atsakyti į iškeltus uždavinius, atlikta mokslinės literatūros šaltinių analizė ir empirinis tyrimas – bendrojo ugdymo mokyklų 5–8 klasių mokinių (N = 817, iš jų 48,7 proc. mergaičių ir 51,3 proc. berniukų) anoniminė anketinė apklausa. Statistinė tyrimo duomenų analizė atlikta naudojant kompiuterinę programą SPSS 16.0 for Windows. Analizuojant tyrimo duomenis, taikyti matematinės-statistinės analizės metodai: aprašomoji statistika (procentiniai dažniai) ir analitinė statistika (Pirsono χ2 kriterijaus testas).
Informacijos-motyvacijos-įgūdžių modelio realizavimas remiasi žiniomis apie sveikatą ir sveiką gyvenseną, kurios daro įtaką asmens motyvacijai sveikai gyventi, sveikos gyvensenos įgūdžiams formuotis. Šie trys tarpusavyje susiję modelio komponentai sudaro prielaidas mokiniams keisti savo elgesį sveikos gyvensenos linkme. Empiriniu tyrimu nustatyta, kad mažiau nei pusės tyrime dalyvavusių 5–8 klasių mokinių žinias apie sveikatą ir sveiką gyvenseną galima apibūdinti kaip pakankamas; daugiau kaip pusė 5–8 klasių mokinių neturi susiformavusių tvirtų sveikos gyvensenos įgūdžių: neskiria reikiamo dėmesio savo mitybai, fiziniam aktyvumui, kai kurie turi žalingų įpročių, o turimos asmens higienos žinios ne visada lemia tinkamą mokinių elgseną. Taigi, nors mokinių sveikatos saugojimo ir stiprinimo kompetencijos ugdymas atliepia Informacijos-motyvacijos-įgūdžių modelį ir sudaro prielaidas mokiniams keisti savo elgesį sveikos gyvensenos linkme, tačiau skirtingi mokinių poreikiai, tikėtina, lemia paviršutiniškas mokinių žinias sveikos gyvensenos klausimais bei skatina nepakankamą sveikatai palankių įpročių formavimąsi.

plugins.themes.bootstrap3.article.details6742d461a7b59

Skyrius
Mokslo straipsnis