plugins.themes.bootstrap3.article.main6684fe0e38283

David Harrison

Santrauka

Sąvokos „marginalumas“, „aprėptis“, „atskirtis“ reiškia įvairių grupių visuomenėje santykį. Šios sąvokos vartojamos ir Europos Sąjungos socialinėje politikoje. Jos ne tik kelia probleminius klausimus, bet ir suteikia naujų socialinio darbo plėtros galimybių. Tradiciškai socialinis darbas suprantamas kaip darbas su tais, kurie patyrė atskirtį. Toks požiūris dar labiau „atskiria“ nei jungia. Kritiškai įvertinus socialiniame darbe vartojamas sąvokas „atskirtis“ ir „aprėptis“, pereinama prie kitokios socialinio darbo sampratos, kurioje pageidautinas socialinio darbuotojo vaidmuo turėtų būti jungti ir tuos, kurie patyrė atskirtį ir aprėptį.
Lietuva per pastaruosius penkiolika metų sėkmingai įsiliejo į Europos ir pasaulio bendruomenes. Vienas iš šio staigaus perėjimo trūkumų yra tas, kad socialiniai darbuotojai neturėjo pakankamai laiko kritiškai išanalizuoti Europos ir Amerikos socialinės politikos, socialinio darbo praktikos metodų, koncepcinių idėjų. Daugelis sąvokų, pavyzdžiui, „įgalinimas“, „socialinė pagalba“, „asociali šeima“, nėra kritiškai apsvarstytos ir įvertintos.
Socialiniai darbuotojai Lietuvoje nuolat naudoja koncepcines aprėpties ir atskirties schemas. Jie dirba su „asmeniu aplinkoje“ arba „su asmeniu kaip socialinės sistemos dalimi“, todėl socialinis darbuotojas visada yra ant įsivaizduojamos ribos tarp tų, kurie patyrė atskirtį, ir tų, kurie patyrė aprėptį. Tokiu atveju socialinis darbas reikšmingas ir vieniems, ir kitiems, ne tik tiems, kurie patyrė atskirtį.
Žmonių požiūris į tai, kas yra aprėptis ir atskirtis, glaudžiai siejasi su požiūriu į visuomenę apskritai ir į socialinį darbą. „Socialiai atskirtieji“ dažniausiai siejami su neturtingaisiais, nors atskirtį patyrę asmenys nebūtinai tokie yra. Taip sąvokos tampa stereotipais. Socialinio darbuotojo profesinė atsakomybė yra vartoti sąvokas palankiausiai savo klientų atžvilgiu, todėl socialinis darbas neturėtų apsiriboti tik darbu, padedant patyrusiesiems atskirtį. Jis turėtų apimti ir patyrusiuosius aprėptį arba esančiuosius ant ribos tarp šių dviejų grupių.
Socialinis darbas, veikdamas iš abiejų perspektyvų, tampa aprėpiančiu (inclusive). Straipsnyje pateikiami pavyzdžiai iliustruoja tokio pobūdžio socialinį darbą.

plugins.themes.bootstrap3.article.details6684fe0e39f08

Skyrius
Mokslo straipsnis