plugins.themes.bootstrap3.article.main66850132a665e

Violeta Ivanauskienė Jurga Jurkevičiūtė

Santrauka

Teisiniai dokumentai (Lietuvos Respublikos švietimo įstatymas, 2003; Vaiko teisių konvencija, 1989) numato pagrindinius principus ir vertybes, kuriomis turi būti vadovaujamasi švietimo įstaigose. Švietimo strateginės nuostatos reglamentuoja kiekvieno mokinio teisę įgyti kokybišką išsilavinimą. Deja, švietimo institucijose ne visada vyrauja tinkama socialinė psichologinė atmosfera, suteikianti galimybę įgyti reikiamų žinių, ugdytis gyvenime reikalingus gebėjimus: socialinę kompetenciją, komunikacinius gebėjimus. Ne visada pavyksta užtikrinti mokinių pagrindines žmogiškąsias teises į orumą, asmens apsaugą bei neliečiamumą, nes beveik kiekvienoje klasėje yra mokinių, kuriuos visi atstumia. Atstūmimas klasėje pasireiškia tyčiojimusi ir įvairiomis priekabiavimo prie kai kurių klasės mokinių formomis: erzinimu, pravardžiavimu, verbaline agresija, apkalbų skleidimu, bjauriais užrašais, ignoravimu.
Šio straipsnio tikslas – atskleisti paauglių, besimokančių bendrojo lavinimo mokykloje, požiūrio į klasės atstumtuosius ypatumus, aptarti atstumtųjų mokymosi vertinimą, žinojimą apie savo gabumus, užklasinę veiklą bei nustatyti, kaip jie bendrauja ir elgiasi įžeidinėjami.
Tyrime dalyvavo 112 aštuntų devintų klasių moksleivių iš trijų Kauno bendrojo lavinimo mokyklų. Atskleisti paauglių, besimokančių bendrojo lavinimo mokykloje, požiūrio į klasės atstumtuosius ypatumai leidžia daryti prielaidą, kad aplinka, kurioje klasės atstumtieji praleidžia didžiąją dalį dienos, nėra jiems saugi.

plugins.themes.bootstrap3.article.details66850132a8a37

Skyrius
Mokslo straipsnis