plugins.themes.bootstrap3.article.main6742ddc3a2160

Gediminas Navaitis Loreta Stonienė Margarita Pileckaitė-Markovienė

Santrauka

Laisvės atėmimo bausmė yra sunkus šeimos ryšių išbandymas, o jų išsaugojimas gali tapti itin svarbia nuteistojo resocializacijos prielaida, todėl aktualu ištirti nuteistųjų ryšių su jų šeimomis ypatumus nepamirštant įvertinti to, kad šeimos patiriamą stresą dėl jos nario įkalinimo dar labiau padidina vieno iš jos narių užsikrėtimas ŽIV infekcija.
Lietuvoje ŽIV infekcija užsikrėtusių nuteistųjų šeiminiai ryšiai, jų įtaka nuteistųjų psichosocialiniam statusui dar menkai tyrinėti.
Straipsnyje pristatomi svarbesnieji 2004 m. atlikto tyrimo, kurio metu apklausti 243 nuteistieji, iš kurių 105 buvo užsikrėtę ŽIV infekcija, duomenys.
Tyrimo metodiką sudarė anketa, skirta išaiškinti socialinius demografinius duomenis apie nuteistuosius, ir testų grupė, skirta jų psichologiniams savitumams įvertinti.
Straipsnyje pateikiami tiriamųjų grupių palyginimai šeimos aspektais. Jie rodo, kad tarp ŽIV infekcija užsikrėtusių ir neužsikrėtusių nuteistųjų yra statistiškai reikšmingų skirtumų šeimos santykių srityje. Gerus ir labai gerus socialinius ryšius su šeima palaiko daugiau ŽIV infekcija neužsikrėtusių (69,9 proc.), nei ŽIV infekcija užsikrėtusių respondentų (46,0 proc.). Taip pat paaiškėjo šeimos įtaka ŽIV infekcija užsikrėtusių nuteistųjų vidinei psichologinei darnai, streso įveikai, suvokiamai paramai, gyvenimo kokybei bei skirtingoms gyvenimo kokybės sritims.
Straipsnyje pateikiami duomenys gali būti naudingi gerinant ŽIV infekcija užsikrėtusių nuteistųjų ryšius su šeima, o kartu mažinant ŽIV infekcijos plitimo riziką.

plugins.themes.bootstrap3.article.details6742ddc3a5caa

Skyrius
Mokslo straipsnis