plugins.themes.bootstrap3.article.main67628434e07bf

Galina Kavaliauskienė Lilija Anusienė Ligija Kaminskienė

Santrauka

Alternatyvusis užsienio kalbos mokymosi vertinimas aukštojoje mokykloje pastaraisiais metais įgauna vis didesnę reikšmę. Jo taikymas siejamas su komunikacinių ir bendradarbiavimo metodų taikymu, taigi su besimokančiojo aktyvumu klasėje ir su refleksijos elemento įtraukimu į mokymo procesą. Aktyvus dalyvavimas mokymosi procese leidžia daryti prielaidą, jog besimokantysis nuolat vertina save, lygindamas save su kitais proceso dalyviais, bei vertina kitus, svarstydamas, ką jis pasiekė per tam tikrą mokymosi laiką. Alternatyvusis vertinimas pasiekė savo apogėjų kalbos studijose dar 1990-jų pradžioje pradėjus taikyti studento aplanko (portfolio) metodą. Aplanko metodas daugeliui mokytojų ir dėstytojų – tai dalis vertinimo programos, alternatyviojo vertinimo galimybė, atspindinti studento pasiekimus per ilgesnį laiką, o kartu ir reflektyvaus mąstymo ugdymo galimybė, leidžianti pačiam studentui aktyviai modeliuoti savo mokymosi procesą.
Šiuo metu Google portalas pateikia net 89 100 000 nuorodų į alternatyvųjį vertinimą. Alternatyviojo vertinimo pranašumai, palyginti su tradiciniu vertinimu, yra šie: Alternatyvusis vertinimas atskleidžia kalbos mokymo trūkumus ir pranašumus visai netikėtais aspektais.
Pavyzdžiui, studentai, reflektyviai analizuodami mokymo procesą savo kalbos aplanke, nurodo, jog užsiiminėti kai kuriomis veiklos rūšimis jie nėra motyvuoti, dėl to jos nepriimtinos. Buvo pastebėta, jog studentų ir dėstytojų kalbinių veiklos rūšių vertinimas dažnai nesutampa.
Šio straipsnio autorės pritaikė studento aplanko metodą ir alternatyvųjį vertinimą veiklos rūšių efektyvumui mokantis anglų kalbos specialiesiems tikslams (ESP) patikrinti. Tikrinimo objektu buvo pasirinktos šešios veiklos rūšys, sudarančios ESP mokymo esmę. Trys Mykolo Romerio universiteto studentų srautai (9 grupės) apžvelgė savo pasiekimus ir juos įvertino semestro pabaigoje kalbos aplankuose. Išvadas jie apibendrino atsakydami į trumpą anketą, susidedančią iš šešių teiginių dėl profesinio žodyno, santraukų rašymo, kūrybinių užduočių, diskusijų, Power Point prezentacijų bei formalaus žodyno testavimo.
Gauti anketos atsakymai buvo apdoroti naudojant SPSS (Statistical Package for Social Sciences) programinį paketą. Trumpai apibūdinant gautus rezultatus galima pasakyti, jog nukrypimai tarp trijų vertintojų srautų buvo statistiškai reikšmingi. Lyginant pirmojo ir antrojo srauto duomenis galima pastebėti, jog pirmojo srauto (jo anketos buvo identifikuotos) nuomonė apie veiklos rūšis buvo apskritai geresnė nei antrojo srauto (jo anketos buvo anoniminio pobūdžio). Studentų nuomonės, pateikiamos citatomis iš jų aplankų, patvirtina skaičiavimais grįstus rezultatus. Taigi veiklos rūšys, kurių koeficientas pateiktose lentelėse p < 0,01, yra neabejotinai naudingiausios, o veiklos, kurių koeficientas p < 0,10, ateityje turi būti tyrinėjamas plačiau.

plugins.themes.bootstrap3.article.details67628434e42ce

Skyrius
Mokslo straipsnis