plugins.themes.bootstrap3.article.main6684fe25874b2

Antanas Valantinas Gražina Čiuladienė

Santrauka

Straipsnyje, remiantis Nacionalinės mokyklų vertinimo agentūros (toliau – NMVA) duomenimis (tėvų apklausa), analizuojamos tėvų įsitraukimo į mokyklos gyvenimą stabilumo ir jų vaikų pasiekimų sąsajos. Siekiant užsibrėžto tikslo, keliami klausimai: kokios tėvų nuostatos dėl įsitraukimo į mokyklos gyvenimą, ar yra sąsajų tarp nuostatų pobūdžio ir mokinių pasiekimų ir kokio pobūdžio tos sąsajos, ar vaiko mokymosi sunkumai susiję su glaudesniu tėvų ir mokytojų bendradarbiavimu.
Šiame tyrime į mokinių pasiekimus žvelgiama dichotominiu aspektu. Viena vertus, jie laikomi teigiamą įsitraukimo įtaką iliustruojančiu veiksniu, kita vertus, jie gali būti interpretuojami kaip bendradarbiavimą trikdantis veiksnys, t. y. prasti mokinių pasiekimai gali tapti psichologine tėvų bendradarbiavimo su mokykla kliūtimi.
Problema buvo tiriama naudojantis NMVA turima mokyklų veiklos išorės vertinimų duomenų bazė: analizuoti 2010–2011 m. atliktų tėvų apklausų duomenys. Tais metais išoriniai vertinimai atlikti 175 mokyklose. Apklausose dalyvavo 29 358 tėvai. Buvo nagrinėjami 7 klausimų, susijusių su tėvų įsitraukimo į mokyklos gyvenimą nuostatomis, jų vaikų pasiekimais ir mokytojų darbu, vertinimai.
Remiantis duomenimis, rečiau įsitraukiantys į mokyklos gyvenimą tėvai dažniau būna nepatenkinti vaiko mokykla ir teigia, kad jų vaikui toje mokykloje nepatinka mokytis. Jie labiau linkę dėl vaiko mokymosi nesėkmių kaltinti mokytojus neobjektyvumu, nepakankamu geranoriškumu jų vaikams, per maža pagalba patiriant mokymosi sunkumų. Tokie tėvai taip pat dažniau teigia, kad mokykloje trūksta informacijos apie vaiko pasiekimus ir elgesį, skundžiasi nepagarbiu santykiu savo atžvilgiu.

plugins.themes.bootstrap3.article.details6684fe258909f

Skyrius
Mokslo straipsnis