REABILITACIJOS POLITIKOS LIETUVOJE IR JUNGTINĖJE KARALYSTĖJE PALYGINIMAS
plugins.themes.bootstrap3.article.main6767c07a4c5a0
Santrauka
Straipsnyje palyginamosios analizės būdu ir dviem empiriniais sociologiniais kokybiniais tyrimais ištirtas reabilitacijos politikos formavimas, įgyvendinimas, vertinimas Lietuvoje ir Jungtinėje Karalystėje. Buvo kelti šie moksliniai probleminiai klausimai: kokia reabilitacijos politikos formavimo, kūrimo ir vertinimo situacija istorinėje perspektyvoje Lietuvoje ir Jungtinėje Karalystėje; kokius reabilitacijos politikos įgyvendinimo privalumus ir trūkumus pastebi Lietuvos ir Jungtinės Karalystės ekspertai ir kokios galimybės keisti, tobulinti reabilitacijos politikos formavimą ir įgyvendinimą. Atlikta reabilitacijos politikos kūrimo principų, finansavimo, teisinio reguliavimo, privalumų ir trūkumų palyginamoji analizė, pasitelkiant mokslo darbų, ataskaitų, užsienio šalių mokslininkų darbų publikacijų, teisės aktų apžvalgas, taip pat atlikti ekspertų kokybiniai tyrimai Lietuvoje ir Jungtinėje Karalystėje. Nustatyta, kad reabilitacijos politika Jungtinėje Karalystėje ir Lietuvoje turi panašumų, bet nemažai ir skiriasi. Lietuva savo reabilitacijos politiką sukūrė per trumpą laiką labai besikeičiančioje visų sričių kūrimo aplinkoje su stipriu teisiniu reglamentavimu, ambicingomis priemonėmis ir mažais resursais. Jungtinės Karalystės reabilitacijos politika turi žymiai ilgesnę istoriją, todėl turėjo daugiau progų adaptuotis, prisiderinti prie pacientų ir visuomenės poreikių. Ji pagrįsta požiūriu į pacientą, kaipindividą su tik jam būdingais sutrikimais, o reabilitacijos sistema skatina individualią reabilitacijos programą, kurioje ligonis yra aktyvus dalyvis ir netgi gali prisidėti prie plano sudarymo, pasirinkti jam reikalingiausias paslaugas ir kontroliuoti paskirtą reabilitacijos biudžetą. Lietuvos ir JK reabilitacijos politikos sistema tarpusavyje labai skiriasi. JK reabilitacijos politika daugiau dėmesio skiria jos tobulinimui, darbui bendruomenėse, naujoms technologijoms, o Lietuvoje reabilitacijos politika dar besivystanti, ieškanti savo modelio, labai pasigendanti finansavimo. Abiejose valstybėse sistemingas politikų darbas, komunikacija su įvairiomis organizacijomis, suinteresuotomis grupėmis prisideda prie sėkmingos reabilitacijos vykdymo.
plugins.themes.bootstrap3.article.details6767c07a54b00
Skyrius
Mokslo straipsnis
Authors contributing to Health policy and management agree to publish their articles under a Creative Commons Attribution 3.0 Unported (CC BY 3.0) Licence, allowing third parties to share their work (copy, distribute, transmit) and to adapt it, under the condition that the authors are given credit, and that in the event of reuse or distribution, the terms of this licence are made clear.
Authors retain copyright of their work, with first publication rights granted to the Association for Learning Technology.
Please see Copyright and Licence Agreement for further details.
Authors retain copyright of their work, with first publication rights granted to the Association for Learning Technology.
Please see Copyright and Licence Agreement for further details.