plugins.themes.bootstrap3.article.main66850056c25b3

Skirmantė Jurevičiūtė Ramunė Kalėdienė

Santrauka

Santrauka. Įvadas. Išvengiamos hospitalizacijos rodikliai yra naudojami vertinant pirminės ir ambulatorinės sveikatos priežiūros paslaugų kokybę ir prieinamumą. Lietuvoje tai yra ypač aktualu, nes hospitalizacijos rodikliai yra vieni didžiausių Europoje. Taip pat šalyje egzistuoja sveikatos priežiūros paslaugų prieinamumo skirtumai.
Tikslas. Šis tyrimas buvo atliktas siekiant įvertinti teritorinius išvengiamos hospitalizacijos netolygumus Lietuvoje sveikatos priežiūros įstaigų restruktūrizavimo laikotarpiu.
Metodologija. Standartizuoti hospitalizacijos dėl ambulatoriškai valdomų ligų rodikliai (100 000 gyv.) buvo naudoti šiame tyrime.
Rezultatai. Išvengiamos hospitalizacijos rodikliai sumažėjo 2005–2011 m. Kaimiškose vietovėse išvengiamos hospitalizacijos rodikliai buvo aukštesni nei miesto vietovėse, tačiau miesto vietovėse dėl ambulatoriškai valdomų ligų buvo dažniau hospitalizuojama skubos tvarka. Teritoriniai išvengiamos hospitalizacijos skirtumai buvo nustatyti Lietuvos regionuose. Mažesniuose regionuose dėl ambulatoriškai valdomų ligų buvo hospitalizauojama santykinai daugiau.
Išvados. Sveikatos priežiūros įstaigų restruktūrizavimo laikotarpiu išvengiamos hospitalizacijos rodikliai Lietuvoje sumažėjo, kas atitinka vykdomą nacionalinę sveikatos politiką stiprinti pirminės sveikatos priežiūros ir ambulatorinių paslaugų teikimą, kartu mažinant stacionarinių paslaugų apimtis. Regioninių netolygumų apžvalga parodo, kuriuose regionuose reikia stiprinti sveikatos priežiūros ir socialinių paslaugų teikimą.

plugins.themes.bootstrap3.article.details66850056c4bbe

Skyrius
Mokslo straipsnis